Virtuelizacija predstavlja virtuelnu verziju servera, operativnih sistema, sistema za skladištenje podataka ili mrežnih resursa.
Na najprostijem primeru objašnjeno, ona predstavlja deljenje fizičkog uređaja za skladištenje podataka na particije. Te particije operativni sistem posmatra kao uređaje koji funkcionišu zasebno.
Da li razmišljate o virtuelizaciji vašeg malog poslovanja? Ona predstavlja savršeno rešenje za neke IT potrebe malih poslovanja, ali ako je vaše poslovanje malo i ne previše zahtevno,virtuelizacija nije rešenje.
Virtualizacija je često predmet diskusije vezan za velika preduzeća, iz razloga jer njihove IT potrebe i infrastruktura imaju mnogo veće zahteve vezane za ovaj pojam. Međutim i mala poslovanja mogu imati benefit od virtuelnog okruženja. Čak i mala poslovanja mogu da koriste virtuelizaciju kako bi smanjili operativne troškove i povećali mogućnosti aplikacija, a u isto vreme im je omogućeno brže prilagođavanje promenama.
Tri pitanja koja morate sebi da postavite pre nego što odlučite da li je virtuelizacija pravo rešenje za vaše malo poslovanje:
- Da li imate robusno IT okruženje?
Virtuelizacija ima brojne prednosti, kao npr. ušteda vremena i novca kada je u pitanju IT. Jedna od glavnih funkcija virtuelizacije je eliminisanje potrebe korišćenja brojnih servera kako bi se upravljalo aplikacijama koje su neophodne poslovanju. Ako se vaše poslovanje oslanja na veći broj servera, virtuelizacija će vam omogućiti da konsolidujete servere, i tako pojednostavite i optimizujete svoje operacije. Kako snaga računara raste, jednostavno nema potrebe da posedujete više servera kada jedan može da obavlja isti posao uz pomoć virtuelizacije.
Konsolidacija servera takođe rezultira nižim IT troškovima, umanjujući troškove struje, hlađenja i održavanja. Konsolidacija servera je neophodna za neka mala poslovanja.
“Mala poslovanja koja se oslanjaju na jednu aplikaciju, poseduju jedan ili dva servera, možda neće imate baš veliku korist od virtuelizacije.Za takva poslovanja koja imaju od jednog do pet zaposlenih više se isplati da koriste usluge zasnovane na cloud računarstvu umesto virtuelnog okruženja.
- Kako će se menjati potrebe vašeg poslovanja usled razvoja?
Još jedna korist koju virtuelizacija sa sobom nosi je ta da omogućava poslovanjima da automatizuju monotone zadatke koji troše vreme zaposlenih u IT-ju. Ako vaše poslovanje poseduje IT tim , virtuelizacija će im omogućiti da bolje rasporede svoje vreme i trud na neke važnije zadatke.
Prema tome, virtuelizacija omogućava da se IT okruženje poslovanja razvija u skladu sa razvojem poslovanja.
Npr. kada je potrebno nabavljanje novog servera, tradicionalna IT infrastruktura bi zahtevala značajna finansijska ulaganja i dug period implementacije. Virtuelizacija, sa druge strane, predstavlja instant rešenje.
Virtuelizacija takođe minimizira potrebu za nadogradnjom hardvera. U okruženjima gde su serveri stari manje od dve godine, može se koristiti postojeći hardver, i time se mogu izbeći kapitalni troškovi i može se produžiti radni vek i iskorišćenje postojećih sistema. Čak i kada je potreban novi hardver, postoje uštede u operativnim troškovima.
- Ima li virtuelnog okruženja koje ispunjava potrebe vašeg poslovanja?
Iz razloga jer je većina virtuelnih sistema napravljena za potrebe velikih kompanija, neka mala poslovanja nisu u mogućnosti da nađu rešenje koje će odgovarati baš njihovim potrebama. I pored toga, virtuelizacija je dostižna i za budžet manjih poslovanja.
Postoje virtuelne usluge koje pružaju samo najosnovnije karakteristike. Postoje takođe besplatne ili jeftine opcije, kao što su virtuelne karakteristike uključene u operativne sisteme i open source rešenja. Besplatne ponude virtuelizacije (kao npr. open-source) obezbeđuju sve karakteristike, ali se obično baziraju na community support modelu nasuprot celokupne tehničke podrške koja se dobija od proizvođača virtuelnih rešenja koja se plaćaju.